سیر تکامل و تاریخچه‌ی پیشرفت دوربین‌های مداربسته

نصب دوربین‌ مداربسته امروزه بسیار رواج یافته است و استفاده از آن در همه‌ی مکان‌ها حتی خیابان‌ها و خانه‌ها کاربرد دارد. همه‌ی مردم این تکنولوژی را پذیرفته‌اند و در هر مکانی انتظار آن را دارند. صاحبان مشاغل و مصرف‌کنندگان با استفاده از دوربین‌های مداربسته، آرامش‌خاطر و امنیت بیشتری پیدا کرده‌اند.

در حقیقت، سیستم‌های مداربسته‌ی امروزی بسیار متفاوت از مدل‌های نخستین است. در اینجا خلاصه‌ای از سیر تکامل این فناوری ارائه شده است:

نظارت به‌صورت زنده

نخستین سیستم مداربسته در سال 1942 برای مشاهده‌ی پرتاب موشک‌ها در آلمان نصب شد. مسئول نصب آن یک مهندس آلمانی به نام والتر بروخ بود. این تکنولوژی در سال 1949 ناگهان پیشرفت بسیاری کرد و استفاده از آن برای امور تجاری یکباره رواج یافت. اما در آن زمان این سیستم شامل دوربین‌ها و مانیتورهایی بود که فقط قدرت نظارت به‌صورت زنده داشتند‎؛ یعنی در حقیقت امکان ضبط تصاویر وجود نداشت.

فیلم‌های ضبط ‌شده‌ی اولیه

سپس، سیستم‌های ضبط حلقه‌به‌حلقه‏، امکان ضبط اطلاعات جمع‌آوری شده را فراهم کرد. اما نوارهای مغناطیسی نیاز به تعویض به‌صورت دستی داشت و این فرایندی دشوار،‏‏‏‏‏ غیرقابل اعتماد و پرهزینه بود.

ظهور VCRها (video cassette recorders)

از سال 1970 با ظهور VCRها انقلابی در سیستم‌های دوربین مداربسته روی داد. از آن پس امکان ضبط تصاویر به وجود آمد. افراد می‌توانستند هر وقت که خواستند‏، تصاویر را بارها و بارها ببینند. این پیشرفت، دوربین‌های مداربسته را نزد صاحبان مشاغل محبوب‌تر کرد. اما باز هم محدودیت‌هایی وجود داشت و اگر می‌خواستند همه‌ی اطلاعات را ذخیره کنند‏، به مرور زمان تبدیل به یک مجموعه و آرشیو بسیار بزرگ و جاگیر می‌شد.

تسهیم

پیشرفت قابل توجه دیگر در تاریخ دوربین مدار بسته در سال 1990 رخ داد که راه حل «تسهیم» در دسترس قرار گرفت. این تکنولوژی اجازه می‌داد تا سیگنال‌های ویدیویی، از تعدادی دوربین مداربسته ترکیب شود و در یک مانیتور نمایش داده شود. برای مثال‏، اگر یک شرکت دارای چهار دوربین مداربسته بود، سیگنال‌های این دوربین‌ها با هم یکی شده و در یک نوار ضبط می‌شد. این مرحله از تکامل دوربین‌های مداربسته، بر محبوبیت و کارایی آنها افزود.

پیش به سوی دیجیتال

با روی کار آمدن دیجیتال، VCRها جای خود را به DVRها دادند. این فرایند موجب ساده‌تر و کاربرپسندتر شدن سیستم‌های مداربسته شد. با وجود سیستم‌های دیجیتال دیگر نیازی به نوارهای ویدیویی نبود و سازمان‌ها برای ذخیره‌ و آرشیو اطلاعات خود دیگر نیازی به نوارهای ویدیویی نداشتند.

دستگاه‌های NVR (network video recorders)

با به‌روز شدن تکنولوژی، امکان خرید NVRها فراهم شد. این سیستم‌ها، نخست فیلم‌ها را در دوربین رمزگذاری و پردازش می‌کند و سپس فیلم را برای ذخیره‌سازی یا کنترل از راه دور، به دستگاه NVR جریان می‌دهد. این کارکرد، به‌خصوص برای شرکت‌های بزرگ با محل‌های نظارت بسیار سودمند است. این تکنولوژی به استفاده‌کنندگان اجازه می‌دهد تا بخش‌های مختلف سازمان را در هر زمان که خواستند، به وسیله‌ی شبکه ببینند. استفاده از این دستگاه‌ بسیار آسان‌تر و با کیفیت بالاتری نسبت به دستگاه‌های DVR است. با روی کار آمدن NVRها، امکان ذخیره‌ی اطلاعات از دوربین‌هایی با کیفیت بالا فراهم شد.

  • با توجه به این ویژگی‌ها و مزایای کارآمد که دوربین‌های مداربسته دارند و به آسانی می‌توان از آنها استفاده کرد، جای تعجب نیست اگر تقاضای استفاده از این محصول، روزبه‌روز در حال افزایش است.