کوادکوپرها:

 

این روزها استفاده از هلی شات برای فیلمبرداری و عکاسی بخصوص در مراسم های مختلف مانند عکاسی بسیار مرسوم شده است. اما به واقع هلی شات چیست و چه پیشرفتی در کار ما حاصل می کند؟ اگر قصد اضافه کردن پهپاد به تجهیزات خود را دارید این مطلب را بخوانید ، در ادامه در مورد پهپاد یا کوادکوپتر دوربین دار صحبت خواهیم کرد.

هر پیش‌ذهنیتی که راجع‌به هلی‌شات‌ها دارید را دور بریزید؛ این وسایل اسباب‌بازی بزرگسالان نیستند و مدتی است که عکاسی عروسی با آن‌ها بسیار مرسوم شده است و دلیل بسیار ساده‌ای هم دارد. ما در ادامه خواهیم گفت هلی شات چیست .

با تشکر از دنیای تکنولوژی که هر روز در حال تغییر است، پهپادهای امروزی می‌توانند عکس‌های عروسی بسیار زیبایی بگیرند که تا آخر عمر مانند یک گنج برای عروس و دامادها باقی می‌مانند. عکاسی و فیلمبرداری هوایی چیزهای خاصی هستند که باید بیشتر راجع به آن بدانیم.

هلی شات چیست ؟

کوادکوپتر دوربین دار یک هواپیمای بدون سرنشین است. این هواپیماها می‌توانند از چشم‌اندازهای خاصِ هوایی عکس و فیلم بگیرند و فیلم‌ها و عکس‌های باکیفیتی تحویل بدهند که تا ابد باقی می‌مانند. کوادکوپترها در حال تبدیل شدن به وسایل کاملا ضروری‌ای هستند که می توان گفت تا چند سال آینده عکاسی عروسی و مراسم ها بدون آن‌ها ممکن نخواهد بود.

کوادکوپر حرفه ای چرا مناسب عکاسی عروسی هستند؟

هلی‌شات‌ها می‌توانند زمانی که می‌خواهید عکاسی و فیلمبرداری عروسی خود را انتخاب کنید، گزینه‌ی بسیار خوبی باشند؛ چرا که به روش‌های مختلفی استفاده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند لحظات کلیدی روز را ثبت کنند؛ مانند یک لحظه‌ی خاص بین عروس و داماد و یا برای مثال عکاسی از گروه زیادی از مهمانان از بالا. فیلمبرداری با هلی‌شات فوق‌العاده به نظر می‌رسد؛ چرا که فیلم می‌تواند عظمت محل عروسی و اطرافش را به نمایش بگذارد.

آیا استفاده از پهپاد گران است؟ خرید کوادکوپتر به صرفه است؟

از آن‌جایی که قیمت‌های بسیار متفاوتی وجود دارد، که هر یک از آن‌ها دارای امکانات و ویژگی‌های مخصوص به خود هستند. نزدیک بودن قیمت پهپادهای به یکدیگر گاهی اوقات انتخاب بین آن‌ها را تا حدودی مشکل می‌کند. اما در نهایت کوادکوپتر ها کیفیت کیفیت نتیجه نهایی را افزایش می دهد.

آیا کار کردن با پهپاد سخت است؟

خلبان (که از روی زمین با استفاده از کنترل، کوادکواپتر را کنترل می‌کند) مسئولیت امنیت پرواز را برعهده دارد. قوانین و آموزش هایی برای خلبانان کوادکوپتر وجود دارد که با پیروی از آن‌ها، امنیت تمام افراد حاضر در محل حفظ خواهد شد.

بهتر است برای پرواز با هلی‌شات قبل از حضور در مراسم های بزرگ کمی تمرین داشته باشیم ؛ چرا که آموختن قلق کنترل آن کمی طول می کشد. هلی‌شات‌ها اسباب‌بازی نیستند. درست است که شاید کنترل آن ها سخت به نظر نرسد اما به آن آسانی نیز که فکر می کنید نیست.

به‌دقت زمان‌های پرواز را انتخاب کنید. یک لحظه‌ی خوب برای پرواز پهپاد، بعد از عقد و قبل از بریدن کیک است که مهمان‌ها در حال حرف زدن هستند. یکی از عکس‌های متداولی که با پهپاد گرفته می‌شود، عکسی است که تمام مهمانان در آن حضور دارند و عروس و داماد نیز در بین آن‌ها قرار گرفته‌اند و پهباد کم‌کم از زمین دور و دورتر می‌شود و به سمت آسمان اوج می‌گیرد؛ تمام افراد در یک قاب می‌افتند و با دور شدن پهپاد، به‌تدریج کوچک و کوچک‌تر می‌شوند.

آیا در هر شرایط آب و هوایی می توان از کوادکوپتر استفاده کرد؟

بله. دقت داشته باشید که کوادکوپترها نمی‌توانند در باران و باد شدید پرواز کنند. اگر شرایط آب‌وهوایی برای پرواز نامناسب باشد، ممکن است خسارت زیادی به هلی شات وارد شود.

آیا هلی‌شات‌ها سروصدای زیادی دارند؟

هنگام خواندن خطبه‌ی عقد و سخنرانی‌های عروس و داماد نمی‌توان از هلی‌شات استفاده کرد؛ چرا که هلی‌شات‌ها سروصدا ایجاد می‌کنند. از آن جایی که هلی‌شات‌ها موتورهای قوی‌ای دارند که پروانه‌ها را می‌چرخاند و باعث بالا رفتن آن‌ها می‌شود، اصلا بی‌صدا نیستند. بهتر است با خلبان هلی‌شات و مهمانان و مسئولین سالن/باغ خود صحبت کنید و زمان‌هایی که نیاز است هلی‌شات روی زمین باشد را به‌خوبی با همه تنظیم کنید.

آیا کیفیت عکس های هلی شات بالا است؟

هلی شات ها انواع مختلفی دارند و شما می‌توانید آن دوربینی که با بودجه‌ی شما همخوانی دارد را انتخاب کنید. هنگام انتخاب دوربین، به بودجه‌ی خود، میزان فیلمی که می‌خواهید بگیرید و کیفیت دلخواه عکس و فیلم‌های خود توجه کنید. امروزه دوربین پهپاد ها پیشرفت های زیادی داشته اند ،برخی از پهبادها حتی دوربین‌های ۴K نیز دارند.

آیا باید از سالن یا باغ عروسی برای استفاده از کوادکوپتر اجازه گرفت؟

شما باید قبل از پرواز از مالکین زمین یا مسئولین سالن اجازه بگیرید. برای استفاده از کوادکوپتر در عروسی باید برنامه‌ریزی کنید و آمادگی داشته باشید؛ پس حتما راجع‌به امنیت و چیزهایی که باید با عروس و داماد هماهنگ کنید، صحبت کنید. زمانی که برای برنامه‌ریزی می‌گذارید، کاملا ارزشش را دارد. هیچ‌چیزی مهم‌تر از گرفتن عکس‌ها و فیلم‌های نفس‌گیر در یکی از مهم‌ترین روزهای زندگی افراد نیست.

چه محلی برای عکاسی و فیلمبرداری هلی‌شات مناسب‌تر است؟

مکان‌هایی مثل باغ یا سالن‌های روباز که فضاهای بزرگی دارند، بهترین محل‌ها برای استفاده از هلی‌شات هستند. البته این را در نظر داشته باشید که بسیاری از خلبانان هلی‌شات مهارت و توانایی پرواز هلی‌شات در محیط‌های بسته را نیز دارند.