فناوری بلاکچین:

اگر به تازگی با فناوری بلاکچین آشنا شده اید، باید بدانید که برای یادگیری ساده تر آن بهتر است از چند بلاک اصلی شروع کنید، این بلاک ها شامل فناوری، توکن ها و البته شبکه ها هستند. که در ادامه به هر یک از آنها پرداخته شده است.

فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT)

فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) یکی از مفاهیم کلیدی بلاکچین است. بهترین راه برای درک این مسئله این است که بلاکچین را یک راه حل برای ذخیره سازی داده ها در نظر بگیرید،  که از یک دفتر کل نوشته شده برای ثبت تمامی اطلاعات و داده ها  استفاده می کند. این دفتر کل توزیع شده در درون شبکه ای است که در دسترس همه کاربران قرار دارد، بنابراین  اطلاعات نوشته شده روی آن غیرمتمرکز است و متعلق به شخص خاصی نیست.

توکن:

توکن ها نقش مهمی در فناوری بلاکچین دارند و به مواردی مانند ارزهای دیجیتالی می پردازند. توکن برای تأیید صحت رکوردها استفاده می شود و همچنین می تواند برای ارزش دادن به آنها نیز مورد استفاده قرار گیرد. چگونگی کارکرد توکن ها کمی پیچیده است، اما به صورت کلی آنها اجازه می دهند تا عواملی در داخل زنجیره وجود داشته باشند و به نوبه خود ترید و ارزش گذاری را امکان پذیر می کنند.

گره:

گره ها نشان دهنده ی عوامل یا کاربران در یک شبکه بلاکچین، همچون بانک ها، سازمان های دولتی، افراد، تولید کنندگان یا بنگاه هامی باشند. متناسب با مجوزهای تعیین شده در شبکه، گره ها ممکن است بتوانند معاملات و داده ها را تأیید، اعتبار سنجی، ارسال یا دریافت کنند.

گره دارای 2 نوع کامل و lightweight است. گره های کامل یک نسخه کامل از صفحه اصلی بلاکچین را نگهداری و محافظت می کنند. در واقع این گره ها رکوردی از تمامی معاملاتی را که تاکنون رخ داده است، را ذخیره می کنند.

گره های lightweight، فقط بخشی از بلاکچین را دانلود می کنند. به عنوان مثال این نوع از گره ها توسط اکثر افراد برای تراکنش های بیت کوین به عنوان یک کیف پول بیت کوین استفاده می شود. یک گره lightweight در زمان انجام تراکنش با یک گره کامل ارتباط برقرار می کند.

 

گره ها معاملات را چگونه پردازش می کنند؟

 

برای درک بهتر این قسمت بهتر است از مثال استفاده کنیم. فرض کنید فردی به نام سالی یک کیف پول بیت کوین ایجاد می کند. زمانیکه کیف پول خود را ایجاد می کنید، دو قطعه اطلاعات با نام های کلید عمومی و خصوصی ایجاد می شود.

کلید عمومی به عنوان یک آدرس عمومی یا آدرس بیت کوین شما شناخته می شود. این کلید شامل مجموعه ای از اعداد و حروف است که مانند یک حساب کاربری در دنیای واقعی می باشد.
کلید خصوصی، رمز عبور بیت کوین شماست و باید آن را ایمن نگه دارید. اگر آن را گم کنید، به این معنی است که دسترسی به بیت کوین خود را از دست می دهید (هیچ نهاد متمرکز وجود ندارد که بتوانید رمز ورود را برای شما بازیابی کند).
سالی کلید عمومی خود را به جیم می دهد. جیم کیف پول بیت کوین خود را باز می کند و دستورالعمل ارسال یک بیت کوین را به آدرس عمومی سالی با استفاده از کلید خصوصی (رمز عبور) خود برای تأیید معامله وارد می کند.

سپس شبکه (در این حالت گره lightweight) تراکنش پیشنهادی را سریع بررسی می کند. بررسی می شود که جیم بیت کوین کافی در حساب خود دارد و اینکه آیا آدرس Sally یک آدرس بیت کوین معتبر است یا خیر؟!